Anasayfa

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Vikipedi'ye hoş geldiniz!

Herkesin katkıda bulunabildiği özgür ansiklopedi

Koala climbing tree.jpg
Koala (Phascolarctos cinereus), Avustralya'ya özgü otobur ve ağaçta yaşayan bir keseli memeli hayvan türüdür. Phascolarctidae familyasının yaşayan tek temsilcisidir ve yaşayan en yakın akrabaları vombatlardır. Koalalar, Avustralya'nın doğu ve güney kıyıları boyunca Queensland, Yeni Güney Galler, Victoria ve Güney Avustralya eyaletlerinde bulunur. Vücut uzunlukları 60 ila 85 cm, ağırlıkları ise 4 ila 15 kg arasında değişiklik gösterir. Kürkü, gümüşi gri ile çikolata rengi arasındaki renklerdedir. Kuzey popülasyonlarındaki bireyler, genellikle güneyde yaşayanlardan daha küçük ve daha açık renklidir. Bu iki popülasyonun alt türler olması konusu ise tartışmalıdır. Besinlerinin büyük bölümünü okaliptüs ağaçlarının yapraklarından elde eden koalalar, genelde bu ağaçlardan oluşan ormanlık alanlarda yaşar. Bu yaprakların besin değeri ve kalori içeriği sınırlı olduğundan dolayı koalalar genellikle sedanter bir yaşam sürer ve günde 20 saate kadar uyur. (Devamı...)
Galatasaray Star Logo.png
1955-56 sezonunda Galatasaray futbol takımı, ilk kez 1952 sezonunda düzenlenen İstanbul Profesyonel Ligi'ne beşinci kez katıldı. Önceki sezonu ligde şampiyon olarak tamamlayan Galatasaray, bu sezonu da Gündüz Kılıç'ın teknik direktörlüğünde geçirdi. İstanbul Profesyonel Ligi sezonuna 3-0'lık İstanbulspor galibiyetiyle başladı. Sezonun ilk yarısında oynadığı dokuz maçtan yedi galibiyet, bir beraberlik ile bir mağlubiyet ile ayrıldı. İkinci yarıda ise beş galibiyet ile dört beraberlik elde etti. Oynadığı on sekiz maç sonunda 29 puan toplamayı başaran takım, 26 puan toplayan Beşiktaş'ın üzerinde yer alarak lig tarihindeki ikinci şampiyonluğunu elde etti. 1955-56 sezonunu resmî olarak 4 Ağustos günü açan Galatasaray, ilk antrenmanını da aynı gün gerçekleştirdi. Sezon öncesi ilk hazırlık maçını 28 Ağustos günü Beyoğluspor ile yapan Galatasaray, maçtan 3-0'lık galibiyetle ayrıldı. 4 Eylül günü Karagümrük ile oynadığı ikinci hazırlık maçını ise 6-0'lık skorla kazandı. (Devamı...)
  • Off-off-Broadway tiyatroları 1958'de Off-Broadway'e tepki olarak ve "ticari tiyatronun tamamen reddi" fikriyle başlamıştır.
  • Yahudiler, domuzun sütünü içip dışkısını yerken
    Köln Katedrali'nde, Yahudilerin domuz sütü içtiğini gösteren gravür bulunmaktadır.
  • Amerikan televizyon dizisi Glee için ilk senaryo, Aptallar için Senaryo Yazımı (orj. Screenwriting for Dummies) adlı kitap yardımıyla yazılmıştır.
  • Otuz Yıl Savaşı sırasında Almanya'nın nüfusu %30 oranında azalmıştır.
  • Elif Şafak; İskender romanının kapağında, kitaba adını veren İskender karakteri olarak yer aldı.
Icon - sunset photo 2.svg

Herkesi "Türkçe Vikipedi üzerinde resmi olmayan ama Vikiveride resmi olan maddeler kategorisindeki maddelere uygun görsellerin eklenmesi" konulu iş birliği projesine davet ediyoruz!

19 AğustosDünya İnsani Yardım Günü

Pintoricchio 012.jpg

4 milyondan fazla maddeye sahip dil sürümleri:
2 milyondan fazla maddeye sahip dil sürümleri:
1 milyondan fazla maddeye sahip dil sürümleri:
500 binden fazla maddeye sahip dil sürümleri:
250 binden fazla maddeye sahip dil sürümleri:
İlahî Komedya
Dante'nin İlahi Komedya eserinin "Inferno" bölümünün 7. şarkısı: Cehennemin dördüncü çemberinde, hasislik ve savurganlık suçluları altın sikkelerle dolu ağır torbaları sararak birbirlerine hakaret ederler. (Gustave Doré, 1857, 1890'de ABD'de basılan kitabında kullanılan versiyonu)

Üreten: Gustave Doré