Pagrindinis puslapis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Sveiki atvykę į Vikipediją

Laisvąją enciklopediją, kurią kurti gali kiekvienas.

Lietuviškojoje Vikipedijoje:
203 881 straipsnis

Apie Vikipediją
Vikipedija yra universali, daugiakalbė interneto enciklopedija, kaip bendruomeninis projektas, pagal viki technologiją ir pamatinius principus kuriama daugybės savanorių bei išlaikoma iš paaukotų lėšų.

Vikipedijos tikslas – pateikti laisvą, nešališką ir patikrinamą turinį, kurį be jokių apribojimų gimtąja kalba galėtų skaityti visi žmonės. Rašyti, pildyti, tobulinti straipsnius taip pat gali visi, jei laikomasi bendrų, visiems dalyviams galiojančių taisyklių ir susitarimų. Nauji dalyviai yra kviečiami apsilankyti pagalbos puslapiuose ir bendruomenės portale.

Vikipedija vadinama „laisvąja enciklopedija“, nes visas jos turinys pateikiamas pagal GFDL ir CC-BY-SA licencijas, kurios leidžia enciklopedijos turinį naudoti, keisti ir platinti tiek nemokamai, tiek ir mokamai, jei laikomasi naudojimo sąlygų.
Rinktinė iliustracija
Savaitės straipsnis
Šventosios Švč. Mergelės Marijos, Jūrų Žvaigždės koplyčia

Šventosios Švč. Mergelės Marijos, Jūrų Žvaigždės koplyčia – veikianti katalikų koplyčia Šventojoje, Palangos miesto savivaldybėje. Stovi atokiau nuo pagrindinės gyvenvietės, šiauriniame Šventosios upės krante, netoli pėsčiųjų tilto, buvusiame Pašvenčių kaime. Priklauso Šventosios Švč. Mergelės Marijos, Jūrų Žvaigždės parapijai. Šventosios koplyčia kaip regioninės reikšmės architektūros ir sakralinis paminklas nuo 2012 m. įrašyta į Kultūros vertybių registrą.

Koplyčią sesers Monikos Kaunienės sodybos teritorijoje 1929 m. savo iniciatyva ir lėšomis pastatė prelatas kunigas Jurgis Galdikas (1883–1963), dirbęs Telšių kunigų seminarijos inspektoriumi ir dėstytoju. Žemės sklypą koplyčiai davė kitas M. Kaunienės brolis – Va­len­ti­nas Gal­di­kas. Jis kaip ko­vų už Lie­tu­vos ne­pri­klau­so­my­bę sa­va­no­ris Pa­šven­čių kai­me buvo gavęs 8 ha že­mės. Koplyčios atskiros dalys buvo atvežtos iš Vo­kie­ti­jos. Pa­sta­ty­ta pagal J. Galdiko parengtą projektą. Jis pasirūpino ir koplyčios įrengimu, Vokietijoje užsakė Kryžiaus kelio sta­ci­jas. 1931 m. liepos 12 d. koplyčią pašventino Telšių kunigų seminarijos rektorius Vincentas Borisevičius. Per pašventinimo iškilmes procesija ėjo net iš Darbėnų miestelio.

J. Galdikas šią koplyčią pavadino „Stella Maris“ vardu (Marija, Jūrų žvaigždė). Tuo metu arčiausiai maldos namai stovėjo Kretingoje, Palangoje. J. Galdikas šią jam nuosavybės teise priklausiusią bažnyčią perdavė Telšių vyskupijai, kad ji toliau rūpintųsi koplyčios aptarnavimu, pamaldomis, o nuo 1961 m. administruoti pavedė Palangos dekanatui. Statytojas savo privačią bažnyčią skyrė ir leido laikyti pamaldas besikuriančio miestelio ir apylinkės gyventojams. Tai sudarė vėliau įsikūrusios Šventosios parapijos židinį. Iš pradžių koplyčią aptarnaudavo vyskupijos skiriami ku­ni­gai-baž­ny­čios sek­re­to­riai, va­di­na­mi ka­pe­lio­nais.

Koplyčioje buvo pakabintas Švč. Mergelės Marijos Jūrų Žvaigždės paveikslas. Pasak legendos, ją nutapyti užsakė vietiniai žvejai. Jie buvo išsigelbėję po Baltijos jūroje siautusios didelės audros ir taip siekė atsidėkoti Dievo motinai už globą ir prašydami toliau juos saugoti nuo nelaimių. Jie šiai bažnyčiai parūpino ir statybinių medžiagų, paruoštų Klaipėdos baldžių dirbtuvėse. Dailininkas G. Šaliamoras nutapė pa­veiks­lą „Švč. Mer­ge­lė Ma­ri­ja, Jū­rų Žvaigž­dė“.

Daugiau...

rugpjūčio 18 d. įvykiai
Lietuvoje

Pasaulyje

Savaitės iniciatyva
Rusijos ir Gruzijos karo regionas

Rusijos–Gruzijos karas (taip pat Karas Pietų Osetijoje, Antrasis Pietų Osetijos karas) – 2008 metų karinis konfliktas tarp Gruzijos ir Rusijos bei nepripažintų Abchazijos ir Pietų Osetijos respublikų.

Kariniai susidūrimai tarp Gruzijos armijos ir Pietų Osetijos milicijos prasidėjo 2008 m. liepą, o rugpjūčio 7–8 d. naktį Gruzijos kariuomenė pradėjo puolimą Pietų Osetijoje. Rugpjūčio 9 d. į karą įsitraukė Rusija, kuri nuo 1992 m. Pietų Osetijoje ir Abchazijoje turėjo taikdarių pajėgas. Su papildomomis pajėgomis permestomis iš Šiaurės Kaukazo Rusija greitai nugalėjo Gruzijos kariuomenę. Rusijos kariuomenė puolė tiek Pietų Osetijoje, tiek Abchazijoje. Iš Pietų Osetijos ir Abchazijos Rusijos kariuomenė veržėsi gilyn į Gruzijos teritoriją – Abchazijos fronte ji pasiekė Počio uostą prie Juodosios jūros, Pietų Osetijos fronte per keliolika kilometrų priartėjo prie Tbilisio.

Rugpjūčio 12 d. Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas paskelbė nutraukiantis karo veiksmus. Rugpjūčio 15 d. tarp Gruzijos ir Rusijos buvo sudarytas preliminarus susitarimas dėl ugnies nutraukimo. Susitarimui tarpininkavo Europos Sąjungą atstovavęs Nicolas Sarkozy. Pagal susitarimą karinės pajėgos turėjo būti atitrauktos į pozicijas buvusias prieš karinių veiksmų pradžią, o Gruzija įsipareigojo nesiimti jėgos prieš separatistines respublikas. Rusija šio susitarimo nesilaikė ir iš prieš konfliktą Gruzijos kontroliuotų Abchazijos ir Pietų Osetijos dalių nepasitraukė. Dar du mėnesius Rusijos karinės pajėgos laikė užėmusios ir „buferines zonas“ Gruzijoje.

2008 m. rugpjūčio 26 d. Rusija pripažino Pietų Osetijos ir Abchazijos nepriklausomybę ir pasirašė su šiomis kitų šalių nepripažintomis valstybėmis karinio bendradarbiavimo sutartis.

Daugiau…

Šios savaitės iniciatyva yra karyba.
Naujienos
  • Rugpjūčio 18 d. Estijoje įsigaliojo draudimas atvykti į šalį Rusijos piliečiams su estiška viza.[1]
  • Rugpjūčio 17 d. Pranešama, kad Izraelis ir Turkija visiškai atkurs diplomatinius santykius.[2]
  • Rugpjūčio 16 d. Kinija pristatė naujas priemones mažėjančiam gimstamumui paskatinti.[3]
  • Rugpjūčio 15 d. Kenijos prezidento rinkimų nugalėtoju paskelbtas William Ruto.[4]
  • Rugpjūčio 14 d. Egipte, Gizos mieste, per gaisrą koptų bažnyčioje žuvo mažiausiai 41 žmogus.[5]
  • Rugpjūčio 12 d. Per šaudynes Juodkalnijoje, Cetinės mieste, žuvo mažiausiai 11 žmonių.[6]
  • Rugpjūčio 12 d. Kolumbija ir Venesuela, gerindamos santykius, apsikeitė ambasadoriais.[7]
  • Rugpjūčio 12 d. Nesiliauja gaisras Kubos Metansaso naftos bazėje, iš viso sužeista daugiau nei 100 žmonių, įgriuvo keturi iš aštuonių bazės rezervuarų.[8]
  • Rugpjūčio 11 d. Latvija ir Estija pranešė besitraukiančios iš 16+1 bendradarbiavimo formato su Kinija.[9]
  • Rugpjūčio 10 d. Siera Leonėje dėl protestų prieš šalies valdžią įvesta komendanto valanda.[10]
Kiti projektai
Vikižodynas
Laisvasis žodynas
Vikicitatos
Aforizmai, sentencijos
Vikinaujienos
Naujausios žinios, aktualijos
Commons-logo.svg
Vikiteka (Wikimedia Commons)
Mediateka
Vikišaltiniai
Įvairūs tekstai
Vikiknygos
Vadovėliai, knygos
Vikirūšys (wikispecies)
Rūšių katalogas
Metaviki
Vikimedijos projektų koordinavimas
Vikiduomenys
Žinių bazė
Vikiversitetas
Mokomoji medžiaga
Vikikelionės
Kelionių vadovas
MediaWiki
Viki programinė įranga